Categories Annelik ve BabalıkBebek Gelişimi

ANNE SÜTÜNÜN BEBEKLER İÇİN ÖNEMİ

Anne sütü bebeğin hayattaki ilk gelişimi için en önemli besin kaynağı olmakla beraber bebekler için mutlaka düzenli bir şekilde verilmelidir. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca ihtiyacı olan tüm besinleri tek başına karşılar. Ayrıca anne doğum yaptıktan sonra gelen ilk sarı süt , bebekler için çok önemli olmakla beraber onu diğer hastalıklara karşı korur. Ayrıca anne ile bebekte ilk sevgi iletişiminin kurulmasını sağlar. Anne sütü bebeğin fiziksel gelişimine etki etmekle beraber ileriki yaşlarda , anne sütü ile beslenemeyip diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarını sağlar.
Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğin ihtiyacı olan yağ, demir , protein, vitamin gibi bir çok ihtiyacını karşılar. Anne sütü daime taze ve saf olduğu için , herhangi bir katkı maddesi içermez ve bebek için her zaman hazır bir besin kaynağıdır
Anne sütü ayrıca bebeğin ilk ilacıdır. Enfeksiyonlardan , alerjilerden, solunum yolu hastalıklardan koruduğu gibi bebeğe direnç kazandırır ayrıca anne sütü alan bebeklerde pişik, kabızlık, ve karın ağrısı daha az görülür. Anne sütünün en büyük önemlerinden biriside kanser olma oranını düşürmesidir.
BEBEKLERDE ANNE SÜRESİ NE KADAR?
UNICEF , anne sütünün bebeğe doğumdan hemen sonra başlanılmasını belirtiyor. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenilmelidir , 6 ay sonrasında ise uygun besin takviyeleri ile 2 yaşa kadar bebeğe verilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir