Categories Çocuk ve Okul

ÇOCUKLARDA SINAV KAYGISI

Okul hayatına başlayana kadar rahat geçirip oyunlar oynayarak ve sorumluluğun daha ne olduğunu bile bilmeden geçiren çocuklarımız , okul hayatına başladıktan sonra büyük bir sınav sorumluluğu ile karşılaşır. Sadece sınav mı elbette değil bunun yanı sıra ödevler, ders çalışma zorunluluğu, okula zamanında gitmek için uyku saatlerinin değişmesi vs. gibi bir çok sorumluluk ile karşı karşıya gelirler. Hayatında ki ilk sınavlarına girecek çocukların kesinlikle motivasyonu yüksek tutulmalıdır. Daha henüz sınav alışkanlığı kazanmadıkları için üzerinde ki baskılar daha fazla olacaktır bundan dolayı iyi bir şekilde konsantre olmalılardır. Olası bir sınav kaygısında ileriye yönelik yaşayacağı kaygılarda artacaktır.
SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ
Belirtileri olarak özellikle endişe, dikkat kaybı, huzursuzlaşma, isteksiz çalışma arzusu, aile tarafından sınav hakkında sorular sorulduğu zaman , cevap vermeme yada sinirli bir şekilde tepki verilmesi. Fiziksel olarak belirtileri ise ; özellikle terleme ve yüz kızarması , stres yaptıkları için karın ağrısı ve uyku düzensizliği olarak görülmektedir.
SINAV KAYGISINI ÖNLEME
Öncelikle sınav kaygısını önlemekteki en büyük etken ailedir. Aile olarak çocuklara kesinlikle baskı yapılmamalıdır , çocuk kötü not bile alsa kötü söz söylenmemelidir. Bu çocuğun tamamen motivasyonunu kırarak , özgüvenini düşürmektedir.Diğer arkadaşlarının aldığı sınav notları ile çocuğunuzun notu kesinlikle kıyaslanmamalıdır. Onlara sınav sonuçlarının her ne olursa olsun onların değerli olacaklarını ve başarılı olacakları hissettirilmelidir. Sınav sonuçlarından bağımsız olarak onun çabasını takdir edip ona güven kazandırılması sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir