Categories Çocuklarda Cinsel Gelişim

ÇOCUKLARA CİNSEL EĞİTİM NE ZAMAN VERİLMELİDİR ?

Çocuklarda cinsel eğitim onların hayatların ve gelişimlerinde önemli yere sahiptir. Cinsel eğitim çocukların yaş düzeylerine göre doğru bir şekilde verilmelidir. Çünkü zamanımız da çocuklar gerek sosyal medya üzerinden gerekse internet üzerinden kirli ve yanlış bilgilere ulaşabiliyorlar. Bir önemli konu ise cinsiyettir , çocuklara cinsiyetlerine uygun bilgiler verilmelidir. Öncelikle çocuğa mahremiyet alanları öğretilerek başlanmalıdır.Küçük yaştan itibaren çocuğa neler giyeceği değinmeli , gizlilik duygusu anlatılarak , sınırları öğretlilmelidir.
Cinsel eğitim 3 aşamadan oluşmaktadır, bunlar Okul öncesi eğitim , okul dönemi eğitimi ve ergenlik dönemi eğitimi olarak 3’e ayrılmaktadır. Bu dönemler ilerledikçe gerek verilen bilgi gerekse beklenilen bilgi seviyesi değişecektir. Bu süreçlerde çocukların cinsel sorular sorması gayet normaldir ve bu soruları geçiştirmek yerine, aileler panik yapmadan doğru bir şekilde cevap vermeli ve çocuğu karşısına alarak ona anlatmalıdır.
Önemli Bilgiler ;
 Kesinlikle toplum içi olmamalıdır çünkü çocuk sorularını rahat soramayabilir.
 Cinsel organların isimleri doğru öğretilmelidir. Erkekler için , ”Penis”, Kızlar çin “Vajina” öğretilmelidir.
 Gün içerisinde çocuklar ile nasıl konuşuluyor ise o şekilde panik yapmadan bilgi verilmelidir.
 Hayvanlardan örnek kesinlikle verilmemelidir.
 Çocuk yanlış bir soru sorduğunda , kesinlikle azarlanmamalıdır.
Peki ya çocuğumuz hiçbir şey sormuyorsa , o zaman ise yukarda belirttiğimiz gibi doğru bir şekilde karşımıza alarak onu bilgilendirmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir