Categories Bebek Gelişimi

FETÜSÜN GELİŞİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Hamilelik döneminde bebeğin anne karnındaki 9 aylık gelişimini etkileyen en büyük faktör annedir. Anne özellikle bebeğin 3 aylıktan sonra ki sürecinde özellikle dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmediği takdirde bebeğin gelişimini önemli derecede etkilemektedir. Bu etkileyen faktörlerden bazılar ise şöyledir ;
HAVA KİRLİLİĞİ
Hava kirliliği hamilelik zamanında gerek annenin gerek bebeğin sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Özellikle bu faktör büyük şehirler için ciddi derecede önem taşımaktadır. Büyük şehirlerde olan büyük hava kirliliği (egzos dumanları, fabrika atıkları vs ) solunum yolu ile anne karnındaki bebeğe ciddi derecede olumsuz etkisi vardır.
RADRASYON TEHLİKESİ
Önemli faktörlerden biriside radyasyondur anne doğum süresince olası ciddi radrasyona maruz kalır ise anne karnındaki bebekte ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir.
SİGARA
Belki de günümüzde en sık görülen faktör sigara kullanımıdır. Ülkedeki kadın sigara kullanımı oldukça yüksek olduğu için doğum oranlarında bebeklerde ciddi sıkıntılar oluyor ve bebeklere direk olarak etki ediyor. Bu bağlamda hamile olan annelerin kesinlikle sigara içmemesi gerekmektedir. İçmesi takdirde zehirli dumana maruz kalan bebek ciddi bir şekilde etkilenmektedir.
KÖTÜ BESLENME
Sigara kadar önemli olan bir etkende kötü beslenmedir. Anne 9 ay boyunca hamilelik döneminde katkı maddesi bol olan yiyecekler, yapay şekersel ve diğer maddeler içeren yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Aksi takdirde tüketilirse bebeğin düşüğüne kadar yol açacak tehlikeler ile karşılaşılabilir. Bu nedenle hamilelik süresince beslenme için hekiminize danışmanızı önerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir