Categories Annelik ve BabalıkBebek Gelişimi

GEBELİKTE BESLENMENİN ÖNEMİ

Gebelik dönemi hem anne hem de bebek için çok önemli ve hassas bir dönemdir. Gebelik döneminde ki beslenme süreci normal hayatta annenin beslenme yaşamından çok çok farklı olmakla birlikte çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Anne nasıl ve neyle besleniyor ise bebekte onlarla beslenmektedir ve bu beslenmeler bebeği zihinsel ve bedensel olarak gebelik sürecinde gelişimini sağlar.
Bebeklerin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde gelişip dünyaya gelmesi için annelerin mutlaka gebelik döneminde beslenmelerine önem verip , doğru bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Böylece sağlıklı beslenerek oluşacak problemleri ortadan kaldırarak bebek için sağlıklı bir ortam hazırlanmış olur. Peki bu ortamı yaratmak için neler yapmamız gerekir ve nelere dikkat etmemiz lazım ;
1. Kilo Kontrolü : Kilo gebelik sürecinde anne için çok önemli bir etkendir. Hamilelik süreci başladıktan sonra anne kilosunu bir hekim altında gözetmelidir.
2. Kalori : Anne aldığı ve verdiği kalorilere de dikkat etmelidir. Ara öğünlerini iyi bir şekilde tüketmelidir.
3. Sıvılar ve Su tüketimi: Doktorlar tarafından belirtildiği üzere anne sıvı tüketimine önem vermeli ve günde 3 litre sıvı tüketmeye çalışmalıdır, bunlar ; ( su, çay, süt, açık ayran, çorba ,)
4. Gıda Besinleri : En önemli konulardan biri ise gıdadır. Anne kesinlikle katkı maddesinin bol olduğu gıdalar tüketmemelidir. Tamamen sağlıklı olabildiğince doğal , vitamin ve minerallerin bol olduğu yiyecekler tüketmelidir. Ağır tatlılar , çikolatalar , hamur işleri çok aşırı derecede tüketilmemelidir.
5. Sigara ve Alkol : Kesinlikle tüketilmemelidir. Bebeğe direk zarar eden ve kötü sonuçlar doğuran en büyük etkendir. Bebeğin gelişimi açısından son derece önemli bir etkendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir