Categories Çocuk Gelişimi

Çocuklar Üzerinde Toplumun Etkisi

Aile; ana, baba ve çocukların yaşadığı en küçük toplumsal parçadır. Toplum, ailenin ve o ailenin çocuklarının devamlılığı korumaktadır. Bu nedenle ailenin genişlemesi ve çocukların sürekliliği çok önemlidir. Aile, çocuğu barış ve mutluluğun temel taşıdır. Çocuğun hastalıkları, başarısızlıkları aile içinde hüzünlenmeye neden olur. Çocuğun sağlıklı ve başarılı doğası da aileyi hoş karşılar. Aile üyeleri, çocukları için sağlıklı ve mutlu olmak için her türlü sıkıntıya sahip olacaklar.

Çocuk, ailenin değer verdiği en önemli varlıktır. Her ebeveyn kendi çocuğunu sever ve onu yüceltmeye çabalarını gösterir. Fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için olağanüstü çabalardırlar ve ayrıca neslimin sürekliliği için tüm olanaklarını seferber ederek çocuklarını okuyabilmelerini ve mesleğe hâkim olan bir işletme sahibi olmasını sağlarlar.

Tıpkı çocuğun ailede olduğu gibi, toplumdaki yeri de büyüktür. Her kesimden iyi eğitim almış çocuklar gelecekteki güvende olacak ve Türk toplumunun gelişiminde önemli bir rol oynayacak.

Kültürel ve sosyal yönleriyle iyi eğitilmiş gençler, toplumun gelişimini, dürüst çalışmalarıyla çevreye yardımcı oldukları için gelecekte de olumlu bir şekilde etkiler. Bu bakımdan, her çocuğa önem verilmeli ve onları gelecek nesil olarak kabul etmeliyiz.

Yapılan araştırmaların Çocuklar üzerinde toplumun etkisinin, herhangi bir sosyal grup kadar olduğunu ve bu sebeple çocukların yer aldığı toplumsal çevrenin özenle seçilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Gerek ulusların toplumsal gelişmişlik seviyelerinin artması, gerekse çocukları yetiştirmek içn tercih edilen sosyal çevrenin dikkatle seçilmesi bu anlamda ehemmiyet arz etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir