Categories Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Mutluluk

Mutluluğun resmini çizmekten tanımını yapmaya kadar onu anlatan her olgu kifayetsiz kalmıştır. Hayatta kalabilmemizi sağlayan bu en önmli güdüye her zaman sahip olmak ve elbette Çocuklarımız için daima benzer şeyler isteriz. İyi ama nasıl mutlu olunur? Anlık mutluluklar mıdır hayatı anlamlı yapan yoksa uzun vadeli yatırımlarımız mıdır sürekli mutluluğun teminatı.

Araştırmalar, mutlu çocukların gelecekte mutlu ve başarılı yetişkin olduğunu gösteriyor. Elbette tüm kaynaklarınızı çocuğunuzun mutlu olabilmesi için kullanıyorsunuzdur. Çocuğunuzu şimdi ve gelecekte mutlu etmek için gerçekten ne yapmanız gerekiyor?

Mutlu olmanın yollarından biri çocuğu mutlu etmek değildir. Söyleyeceğimiz, çocuğunuzun uzun vadeli mutluluğu için kısa sürede yapmaya çalıştığınız şeylerin bazılarını durdurmanız gerektiğidir. Çocuğunuzun sizi mutlu etmek ve ondan önceki tüm imkânları sunmak istediği her şeyi alırsanız, çocuğunuz gerçek dünyanın nasıl çalıştığını anlamada zorlanabilir. Ancak istediği her şeye sahip olmaktan dolayı mutlu olabileceğini düşünebilir.

Öte yandan, çocuğunuzun öfke, hüzün ve diğer sıkıntılı hislerle yaşamasına izin vermek istemeyebilirsiniz, çünkü daima mutlu olmak ve onu sorumluluk olarak görmek istersiniz. Şu anda yaşadığınız sorunu çözmek ve mutlu olmaya devam etmek istiyorsanız görmek istersiniz. Ancak, erken yaşta mutsuzluk, öfke ve üzüntü ile başa çıkmayı öğrenemeyen çocuklar, gelecekte yaşayacakları bu duyguları yaşarken çok fazla sorun çekerler ve mutlu olmak zorlaşırlar. Her şeyden önce, çocuğunuzun bu hisleri deneyimlediğinde duygularını ifade etmesine ve duygularını onarmamaktan onlarla baş edebilmesine yardımcı olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir