Categories Çocuk Gelişimi

Teknoloji ve Çocuk Gelişimi

Yaşamımızda teknolojinin yeri ve önemi her geçen gün artmaktadır. Yıllar içinde, teknolojideki hızlı gelişmeler hem eğitimde hem de her alanda yansımıştır ve eğitim alanında birçok değişiklik meydana gelmiştir. Bilgisayarların okullara girmesi son yirmi yılda eğitimde büyük değişikliğe bir örnektir. Günlük yaşantımızın bir parçası olan bilgisayarlar artık erken yaşlarda kullanılmaya başlandı. Artık çocuklar doğar, teknolojiyle yüzleşirler ve onları genç yaştan kullanabilirler. Bu, çocukların teknoloji ile ilgilendiği anlamına gelmiyor. Yaşamımızda teknolojinin çocuklarımıza maruz kalması kaçınılmazdır. Bununla birlikte, evde sürekli açık bir televizyon veya ebeveynlerin çocuğu ile birlikte kullandıkları bir tablet, onlar hakkında merak edecektir. Burada önemli olan, çocuğun rol modelidir. Çocuğuna tablet vermek istemeyen bir anne ya da baba, çocuğun yanında olduğu zaman tabletle meşgul olmamalıdır.

Çocuklar ebeveynleriyle bağlantı kurmalıdır. Çocuğun anne ile bebeği arasında iyi bir bağ, çocuğun hem bilişsel hem de sosyal duyusal gelişiminin en iyi belirleyicisidir. Televizyonun önünde vakit geçirmek için konan çocuğun televizyonu yalnızca para kazanmanın bir aracı olarak görür. Anne’nin bakış açısına gülmek için fiziksel temayı kısaca, beş anlamda kullanabilmek için çocuğun ebeveynle etkileşim halinde olması gerekir. Teknoloji alanında iletişim yalnızca bir yoldur ve çocuk herhangi bir duygusal ihtiyaca cevap veremez. Çocuklar sınırları ebeveynlerden öğrenirler. 3 yaşından sonra kuralların varlığını kabul etmeye başlarlar. Teknolojiyi sınırsız bir araç olarak gören çocuk için yönlendirici ve sınırlayıcı bir anne ve baba olmalı.

Aileler çocuklarının çıkarları ve ihtiyaçlarından haberdar olmalıdır. Bu, çocuğun ailenin güveni artar ve sağlıklı bir iletişim ilerlemesine izin verir. Yükü sınırlandırmada bu ihtiyaçlar ve çıkarlar önemlidir. Televizyonunuzu izlemek ya da bir tabletle oynamak yerine, çocuğunuz bu kısıtlamayla size yardımcı olacak bir oyun ya da paylaşıma sahip olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir